poniedziałek, 30 stycznia 2012

Poduszka terapeutyczna czyli uwolnij emocje!

Współczesna psychologia mówi o tym, że emocje należy uzewnętrzniać, a nie tłumić. Pomóżmy dziecku nazywać uczucia i uczmy wyrażać złość w sposób, który nikogo nie krzywdzi. Pozwólmy dziecku na przeżywanie smutku, nie zaprzeczajmy jego uczuciom mówiąc „nic się nie stało”, pozwólmy się wypłakać, jeśli ma taką potrzebę. Wyrażanie emocji pozwoli mu lepiej zrozumieć siebie, a w konsekwencji łatwiej radzić sobie z tym, co czuje.

Kiedy dziecko jest wściekłe, dobrze podsunąć mu przedmiot, na którym może bezpiecznie wyładować furię. Do tego służą nasze poduszki: w błyskawicę na szafirowym niebie można walić pięścią tak długo, aż złość minie. Kiedy dziecko jest smutne, może przytulić się do poduszki: po drugiej stronie naszyta jest chmurka i kropelki deszczu.
Poduszki są nowe, uszyte w Polsce, przez polską krawcową. Są bezpieczne nawet dla całkiem małych dzieci, ponieważ nie ma tu nic, co mogłoby zostać połknięte czy zadrapać: żadnych guzików, zamków błyskawicznych. Zapinane na rzep. Aplikacje naszyte są solidnym ściegiem, którego nie przegryzie żaden maluch.

Poduszka składa się z wsadu z poliestrowym wypełnieniem i polarowej poszewki, którą można łatwo zdjąć i wyprać. Prać należy ją w 30 stopniach, jak każdy inny wyrób z polaru.


Wielkość 40x40 cm. Każda poduszka zapakowana jest w foliowy worek.

Opinia psychologa:


„Poduszki do uwalniania emocji są pomocą dla rodziców, towarzyszących dziecku w przeżywaniu trudnych emocji złości i smutku.

Mięciutkie poduszki z błyskawicą z jednej strony oraz z deszczową chmurką z drugiej to wspaniała podpowiedź dla tych, którzy chcieliby pomóc dzieciom w radzeniu sobie z emocjami. Uderzenie w miękką błyskawicę jest całkowicie bezpieczne dla dziecka i jego otoczenia, pomaga oswoić emocje bez tłumienia ich. Smutna chmurka przyniesie pocieszenie w trudnych chwilach, pokazując maluszkowi, że każdemu przytrafia się czasami gorszy dzień.”

Karolina Piękoś, psycholog, pracowała w domu dziecka i w jednym z krakowskich żłobków. Prowadzi zajęcia z metody ruchu rozwijającego W. Sherborne, pracuje z małymi dziećmi i ich rodzinami. Mama trójki dzieci.